به این مطلب رای بدهید

۵ دلیل افزایش خرابی در نگهداری و تعمیرات و راهکاری حل کردن آنها

با توجه به تحقیقات انجام شده در صنایع و کارخانجات، هر ساله تولیدکنندگان به طور میانگین ۸۰۰ ساعت از کار افتادگی تجهیزات روبرو می‌شوند و به همین دلیل حداقل ۵ درصد از بهره‌وری خود را از دست می‌دهند.

کاهش بهره‌وری و توقفات نه تنها به ضرر مالی منجر می‌شوند، بلکه زمانی که تولیدکنندگان با مشکلات نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی نشده روبرو می‌شوند، باعث تأخیر در تحویل محصول یا خدمات به مشتریان می‌شوند و باعث کاهش اعتماد در مشتریان می‌شود.

تولیدکنندگان می‌توانند با سیستمی کردن عملیات نگهداری و تعمیرات خود از پیامدهای ناگوار خرابی جلوگیری کنند. جایگزین کردن استفاده از قلم و کاغذ یا صفحات گسترده به یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات برای ردیابی، ثبت، تجزیه و تحلیل و برنامه‌ریزی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات را سهولت بخشیده و این تغییرات می‌توانند فرآیندهای نگهداری و تعمیرات را به سمت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه هدایت کنند.

علل متداول توقفات و تاثیر سیستمی شدن در کمک به رفع آنها

در زیر پنج مشکل رایجی که تیم‌هاینگهداری و تعمیرات هنگام کاهش زمان خرابی با آن مواجه می‌شوند و اینکه چگونه سیستمی شدن می‌تواند به رفع این علت ها و کاهش تعمیرات برنامه‌ریزی نشده کمک کند، آورده شده است.

۱-عدم وجود داده های قابل اعتماد

اگر داده‌های لازم برای پیشگیری از مشکلات نباشند، اقدامات پیشگیرانه ممکن است به نتایج نادرست منجر شوند. اما تعیین سطح مناسب برای نگهداری پیشگیرانه بدون داشتن اطلاعات کامل درباره سابقه یک دارایی کار سختی است. سازماندهی و تجزیه و تحلیل این داده‌ها با استفاده از سیستم‌های قلم و کاغذ یا صفحات گسترده دشوار است و ممکن است منجر به نتایج ناقص، نادرست، و افزایش خرابی‌ها شود.

راهکارحل مشکل: داده های متمرکز

یک پنرم افزار نگهداری و تعمیرات به تیم های نگهداری و تعمیرات اجازه می دهد تا سوابق را برای دارایی ها ثبت و مرتب کنند. داشتن یک نمای کلی از فعالیت های تعمیر و نگهداری برای کل عمر دارایی به مدیران و تکنسین ها این امکان را می دهد تا رویکرد خود را برای نگهداری پیشگیرانه تنظیم کنند.  ایجاد محرک‌های مؤثرتر و علامت‌گذاری مسائل برجسته می‌تواند کارایی دارایی را افزایش داده و زمان خرابی ناشی از خرابی‌ها را کاهش دهد.

۲- روند سفارش کار به صورت آهسته و کند

در کارخانجات و شرکت های تولیدی، اغلب با مسائلی مانند فرآیندهای کند در سفارش کار براساس درخواست‌های کتبی مواجه می‌شویم. تا زمانی که اپراتورها فرصت داشته باشند و سفارش کار را به صورت دستی تکمیل کرده، آن را شخصاً تحویل دهند و منتظر باشند تا رسیدگی شود، تکنسین‌ها از مشکلات مطلع نمی‌شوند. هر چه مدت طولانی‌تری تکنسین‌ها در بی‌خبری باشند، زمان از کارافتادگی برای تجهیزات بیشتر خواهد شد.

راهکارحل مشکل: بهبود ارتباطات

سفارشات کاربه صورت سیستمی به راحتی می‌تواند بسیاری از مسائل مرتبط با سفارشات کاغذی را حل کند. این سفارشات را می‌توان از هر مکانی با استفاده از یک دستگاه تلفن همراه به سرعت ثبت و بایگانی کرد. اطلاعات به صورت خودکار به لیستی که تکنسین‌ها در دسترس دارند اضافه می‌شود. تکنسین‌ها می‌توانند هشدارهای مرتبط با کارهای جدید را دریافت کرده و سفارشات کار را بر اساس اولویت مرتب کنند. این فرآیند منجر به ارتباطات سریعتر، اقدامات سریعتر و کاهش زمان خرابی می‌شود.

۳ شیوه های نگهداری ناکارآمد

روش‌های نگهداری و تعمیرات ناکارآمد ممکن است باعث طولانی‌تر شدن زمان خرابی یا ایجاد خرابی جدید شوند، حتی در هنگام انجام بررسی‌های معمول یا ترمیم خرابی. استفاده از روش‌های سنتی مثل بازگشت به عقب برای بازیابی اسناد، انجام وظایف نامنظم و جستجو در کتاب‌های راهنما می‌تواند به از دست دادن زمان یا ایجاد اشتباه منجر شود و چرخه خرابی را تداوم بخشد.

راهکارحل مشکل: دسترسی به کتابخانه ای از منابع

سیستمی شدن یعنی همه چیز را در یک جا قرار بدهیم و برای همه افراد قابل دسترس کنیم و شیوه های نگهداری و تعمیرات را استاندارد کنیم. به عنوان مثال، وقتی یک ماشین را تعمیر می‌کنیم، تکنسین‌ها می‌توانند به سرعت به تاریخچه، کتابچه‌های راهنما، فیلم‌های آموزشی، نقشه‌های با نمای انفجاری و چک لیست‌ها بدون ترک دسترسی پیدا کنند. این باعث سرعت بیشتر در فرآیند تعمیر می‌شود.

۴- تاخیر در  پاسخگویی

وقتی که وظایف از طریق کاغذ یا  صفحات گسترده تعیین و ثبت می‌شوند، تعیین مالکیت پروژه مشکل می‌شود، سابقه کار ثبت نمی‌شود و اطلاعات گم می‌شوند. عدم پاسخگویی معمولاً منجر به نگهداری و تعمیرات ناقص و فراموشی پروژه‌ها می‌شود که همه اینها منابع احتمالی خرابی هستند.

 

راهکارحل مشکل: سوابق کاری بهتر

وقتی که وظایف از طریق کاغذ یا صفحات گسترده تعیین و ثبت می‌شوند، تعیین مالکیت پروژه مشکل می‌شود، سابقه کار ثبت نمی‌شود و اطلاعات گم می‌شوند. عدم پاسخگویی معمولاً منجر به تعمیر و نگهداری ناقص و فراموشی پروژه‌ها می‌شود که همه اینها منابع احتمالی خرابی هستند.

۵- عدم ردیابی موجودی و قطعات

اگر قطعات موجود در تعمیرگاه و انبار را به درستی پیدا نکنید یا پیدا کردن قطعه مناسب وقت زیادی ببرد، ممکن است برنامه‌های نگهداری و تعمیرات ما را به طور موثر تحت تأثیر قرار دهد. استفاده از  قلم و کاغذ یا صفحات گسترده ممکن است به سرعت منسوخ شوند.

راهکارحل مشکل: بهبود سوابق موجودی

 

با ارتقاء به یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات، شما می‌توانید به صورت خودکار موجودی خود را به‌روز کنید و بدون نیاز به مراجعه به انبار، بررسی کنید که کدام قطعات در دسترس هستند. با این سیستم ها، داده‌های مربوط به خرابی‌ها را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنید تا بررسی کنید آیا یک قطعه معیوب باعث خرابی شده است یا خیر، و به بررسی گزینه‌های جایگزین بپردازید.

5 دلیل افزایش خرابی

برای دریافت مشاوره رایگان و دموی نرم افزار نگهداری و تعمیرات با ما تماس بگیرید.

تلفن : ۳۶۲۶۱۸۶۳ -۰۳۱ داخلی ۲۰ –   همراه : ۰۹۱۹۶۹۴۹۴۱۶

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید. Sayna_system@