۴.۹/۵ - (۱۳ امتیاز)

هفت شاخص کلیدی نگهداری و تعمیرات تجهیزات که باید آن­ها را ردیابی و مدیریت کنید

ردیابی شاخص­ ها یک راه اثبات شده برای بهبود بهره ­وری است. در اینجا ۷ مورد از  بهترین شاخص­ها برای ردیابی و مدیریت بهینه‌سازی تجهیزات به همراه محاسبات و مثال‌ها توضیح داده می­شوند!

ردیابی KPIهای نگهداری و تعمیرات تجهیزات راهی عالی برای درک بهتر اینکه مدیریت تجهیزات شما به خوبی انجام می­شود و در کجا با مشکل مواجه است، می­ باشد. شاخص­های عملکرد به شما این قدرت را می­دهد که نگهداری و تعمیرات دارایی ­هایتان را تجزیه و تحلیل کنید و به شما این امکان را می­دهد که موضوعات را قبل از تبدیل شدن به مشکل اصلی جداسازی و حل کنید.

این ۷ شاخص نگهداری و تعمیرات دارایی تصویری کلی از عملکرد تجهیزات شما ارائه می­دهند و اطلاعاتی را برای کمک به بهبود تجهیزات در اختیار شما می­گذارند.

  1. MTBF (Mean Time Between Failures)

وقتی صحبت از شاخص ­های مدیریت تجهیزات به میان می‌آید، اولین شاخصی که مطرح می­شود MTBF ( میانگین زمان بین خرابی­ها ) می باشد. ردیابی MTBF به شما این امکان را می­دهد تا با بررسی خرابی تجهیزات و تاریخچه نگهداری و تعمیرات آن، خرابی­ های آینده را پیش بینی کنید.

ردیابی موفقیت ­آمیز MTBF به شما این امکان را می­دهد که قبل از خرابی بعدی دارایی خود با نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه مداخله کنید. با گذشت زمان شما می­توانید یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه با یک برنامه تخصصی برای هر دارایی بر اساس چرخه عمر مدل ایجاد کنید، عمر تجهیز را افزایش دهید، کارایی را بهبود بخشید و هزینه­ ها را کاهش دهید.

محاسبات:

MTBF = ( مدت زمانی که تجهیز مورد استفاده قرار گرفته استمدت زمان توقف برنامه ­ریزی نشده به علت خرابی ) / تعداد کل خرابی­ها

به عنوان مثال، یک سیستم HVAC که به مدت یک سال ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کار می­کند، دارای زمان بهره­ برداری معادل ۸۷۶۰ ساعت است. در یک سال، سیستم با ۲ خرابی، یک بار برای ۱۲ ساعت و یک بار برای ۲۳ ساعت مواجه شد، لذا میزان توقف کلی معادل ۳۵ ساعت بوده است.

MTBF = ( 8760 ساعت – ۳۵ ساعت ) / ۲ مورد خرابی

MTBF = 4362.5 ساعت

این به چه معناست:

به طور متوسط، واحد HVAC، ۴۳۶۲.۵ ساعت یا به عبارتی ۱۸۱ روز و ۱۸.۵ ساعت پیش از وقوع خرابی کار می­کند. در این سناریو تکنسین ها باید دو بار در سال واحد تهویه مطبوع را بررسی کنند تا در صورت لزوم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را انجام دهند تا از خرابی­های بعدی جلوگیری شود.

  1. MTTR (Mean Time To Repair)

MTTR یا متوسط زمان خرابی­ها روی دیگری از سکه MTBF است. MTTR زمان پاسخ تکنسین شما را برای رفع خرابی­ها تجزیه و تحلیل می کند. MTTR یک شاخص قدرتمند در برنامه­ ریزی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه است زیرا تخمینی از مدت زمان توقف لازم برای تعمیرات را به شما می­دهد.

این KPI همچنین به شما امکان می­دهد تا با محاسبه میانگین زمان منحصر به فرد هر یک از کارکنان برای تعمیر یک تجهیز و خرابی مشترک، عملکرد تکنسین­های مختلف را مقایسه کنید.

ارزیابی نحوه عملکرد تکنسین­های شما برای درک درست و کامل تاسیساتتان مهم است.

محاسبات:

MTTR = مدت زمان کل تعمیرات / تعداد کل تعمیرات

زمان کل تعمیرات، شمارش زمان­هایی است که به محض خراب شدن دارایی شروع می­شود و با اتمام تعمیر و استفاده مجدد دارایی متوقف می­گردد. برای ادامه با مثال استفاده شده در MTBF در بالا، مجموع خرابی ۱۲ ساعت و خرابی ۲۳ ساعت کل زمان تعمیر ۳۵ ساعت می­شود و تعداد تعمیرات ۲ مرتبه می­باشد.

MTTR = ۳۵ ساعت / ۲ خرابی

MTTR = 17.5

این به چه معناست:

تعمیر واحد HVAC به طور متوسط ۱۷.۵ ساعت طول می­کشد. این اطلاعات هنگام برنامه­ ریزی زمان توقف برای اقدامات نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه مفید خواهد بود.

  1. OEE

OEE – اثربخشی کلی تجهیزات – شاخصی است از اثربخشی یک دارایی بر اساس سه دسته: در دسترس بودن، عملکرد و کیفیت. یک قطعه از تجهیزات کاملاً کارآمد نمره OEE 1 را کسب می­کند و تجهیزاتی که اصلاً کار نمی­کنند نمره ۰ را دریافت می­کنند.

تعیین اثربخشی دارایی در تصمیماتی مانند تعویض یا تعمیر و در تعیین برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بهینه مفید است.

محاسبات:

OEE = در دسترس بودن x عملکرد x کیفیت

در دسترس بودن = زمان عملیاتی واقعی / زمان عملیاتی برنامه­ریزی شده

عملکرد = زمان چرخه حقیقی / زمان چرخه برنامه­ریزی شده

کیفیت = قطعات تولید شده معتبر / کل قطعات تولید شده

این فرمول OEE با در نظر گرفتن ماشین ­آلات تولیدی ساخته شده است، اما می­توان آن را در صورت نیاز برای با سایر دارایی­ ها توسعه داد. با این حال، برای این مثال، یک ماشین تولیدی را که لامپ تولید می­کند، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

محاسبه در دسترس بودن:

دستگاه تولید لامپ قرار بود ۱۲ ساعت در روز کار کند، اما امروز ۳ ساعت خراب شد، یعنی فقط ۹ ساعت قابل استفاده بوده است.

در دسترس بودن = ۹ ساعت / ۱۲ ساعت

در دسترس بودن = ۰.۷۵

محاسبه عملکرد:

این دستگاه قرار است هر ساعت ۵۰ لامپ تولید کند، اما امروز به طور متوسط ۴۵ لامپ در ساعت تولید کرده است.

سرعت = ۴۵ لامپ در ساعت / ۵۰ لامپ در ساعت

سرعت = ۰.۹

از ۵۴۰ لامپ تولید شده در یک روز، تنها ۵۱۵ لامپ انتظارات کیفیت را برآورده کرده­اند.

محاسبه کیفیت:

کیفیت = ۵۱۵ لامپ / ۵۴۰ لامپ

کیفیت = ۰.۹۵

برای یافتن امتیاز کل OEE، نمرات محاسبه شده در بالا را در هم ضرب کنید.

OEE = ۰.۷۵ x ۰.۹ x ۰.۹۵ 

OEE = ۰.۶۴

این به چه معناست:

در حالی که هیچ دسته­ بندی مستقلی کاملا ناکارآمد به نظر نمی­رسد، نمره ۰.۶۴ به طور قابل توجهی کمتر از نمره هدف ۱ است. استفاده از OEE برای محاسبه بازده دارایی به شما کمک می­کند تا اطلاعات دقیقی از عملکرد تاسیسات خود داشته باشید.

  1. هزینه نگهداری و تعمیرات دارایی

هزینه نگهداری و تعمیرات دارایی یک اصطلاح کلی است .جنبه­ ها و سیستم­های مختلفی برای تجزیه و تحلیل وجود دارد که با این KPI مطابقت دارند.

یکی از راه­های تجزیه و تحلیل هزینه­ ها، مقایسه هزینه نگهداری و تعمیرات برنامه ­ریزی شده با نگهداری و تعمیرات اضطراری است. درک اینکه بودجه شما کجا مصرف می­شود، برای تصویب یک بودجه کارآمد بسیار مهم است. اگر می­بینید که پول زیادی را برای نگهداری  و تعمیرات پیشگیرانه برای یک تجهیز خرج می­کنید، اما کاهشی در هزینه نگهداری و تعمیرات اضطراری مشاهده نمی­کنید، ممکن است نشانه ­ای باشد که نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به طور موثر کار نمی­کند. مشاهده چنین اختلافاتی باید شما را وادار کند که برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه خود را مجدداً مرور کنید و قبل از حرکت به جلو آن را دوباره ارزیابی کنید.

یکی دیگر از راه­های موثر برای پیگیری هزینه­ ها، محاسبه واریانس هزینه نگهداری و تعمیرات دارایی است. واریانس هزینه تفاوت بین بودجه اختصاص یافته به یک پروژه و هزینه واقعی انجام نگهداری و تعمیرات است. این KPI نگهداری و تعمیرات دارایی به شما بازخوردی در مورد کیفیت بودجه شما می­دهد و می­تواند به شما کمک کند تا برای بودجه ­های آینده برنامه ­ریزی موثرتری داشته باشید.

محاسبات:

واریانس هزینه­ های نگهداری و تعمیرات = هزینه پیش­بینی شده نگهداری و تعمیراتهزینه واقعی نگهداری و تعمیرات

برای این مثال، هزینه پیش­بینی شده نگهداری و تعمیرات ۳۰۰ دلار و هزینه واقعی نگهداری و تعمیرات ۲۵۰ دلار را تصور کنید.

واریانس هزینه­های نگهداری و تعمیرات تجهیز = ۳۰۰$ – ۲۵۰$

واریانس هزینه­های نگهداری و تعمیرات تجهیز = ۵۰$

این به چه معناست:

هزینه نگهداری و تعمیرات انجام شده ۵۰ دلار کمتر از حد انتظار است. این پول اضافی را می­توان پس ­انداز کرد تا در راستای افزایش بودجه صرف شود. اغلب، واریانس هزینه نگهداری و تعمیرات منفی است، به این معنی که هزینه واقعی نگهداری و تعمیرات از هزینه مورد انتظار بیشتر است. کنار گذاشتن وجوه اضافی از واریانس مثبت هزینه به جبران واریانس ­های منفی هزینه کمک می­کند و بودجه شما را متعادل نگه می­دارد.

  1. هزینه تعویض در مقابل هزینه تعمیر

انجام نگهداری و تعمیرات، چه برنامه­ ریزی شده و چه اضطراری، می­تواند بسیار گران تمام شود. هنگامی که در یک روال ثابت در انجام نگهداری و تعمیرات دارایی هستید، به خصوص اگر اغلب به عنوان پاسخ به خرابی­ها، راه حل سریع ارزان­تری را انتخاب می­کنید، ممکن است به راحتی ارزش واقعی دارایی خود را فراموش کنید. هر زمان که قصد دارید زمان و پول بیشتری را به یک دارایی رو به زوال اختصاص دهید، مهم است که هزینه جایگزینی آن را هم در نظر بگیرید.

جایگزینی­ ها عمدتا گران هستند، نمی­توان آن را انکار کرد، اما در یک نقطه خاص خرید تجهیزات جدید صرفه­ جویی در هزینه خواهد بود. همواره گزارشی از هزینه­ های نگهداری و تعمیرات مورد انتظار آینده، هزینه مرجع برای جایگزینی و هزینه­ های تعمیرات معمول مورد انتظار برای جایگزینی در دسترس داشته باشید.

محاسبات:

هزینه تعمیرات = هزینه سالانه مورد انتظار نگهداری و تعمیرات تجهیزات موجود

هزینه جایگزینی = ) هزینه تعویض / طول عمر دارایی جایگزین ) + هزینه سالانه مورد انتظار نگهداری و تعمیرات

به عنوان مثال، شما در حال حاضر تجهیزی با هزینه نگهداری و تعمیرات سالانه ۲۰۰ دلار دارید. تعویض این تجهیز ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد. پیش­بینی می­شود دارایی جدید ۱۵ سال با هزینه­های نگهداری و تعمیرات سالانه ۱۰۰ دلار دوام بیاورد.

هزینه تعمیر ( سالانه ) = ۲۰۰ $

هزینه جایگزینی ( سالانه ) = ( ۱۰۰۰ دلار / ۱۵ سال ) + ۱۰۰ $

هزینه جایگزینی ( سالانه ) = ۱۶۶.۶۷ $

 

این به چه معناست:

از آنجایی که هزینه سالیانه جایگزینی، ۱۶۶.۶۷ دلار و ارزان­تر از هزینه سالانه نگهداری و تعمیرات، یعنی ۲۰۰ دلار است، منطقی است که بر روی یک تجهیز جدید به قیمت ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنید و در طول زمان در هزینه­های خود صرفه جویی کنید.

  1. درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری

ردیابی نگهداری و تعمیرات اضطراری به شما ایده­ای از موفقیت برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه تاسیسات می­دهد. حتی در یک تأسیسات کاملاً بهینه، نگهداری و تعمیرات اضطراری اجتناب ناپذیر است. نسبت درست نگهداری و تعمیرات اضطراری به برنامه ­ریزی شده ۲۰-۱۰ درصد به ۹۰-۸۰ درصد می­باشد.

اگر نسبت فعلی شما به نفع نگهداری و تعمیرات اضطراری است، از شاخص MTBF دارایی استفاده کنید تا به شما در اجرای یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه کمک کند تا تعمیرات پیشگیرانه را قبل از انتظار خرابی بعدی برنامه­ ریزی کنید.

محاسبات:

درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری = نگهداری و تعمیرات اضطراری / کل نگهداری و تعمیرات

اگر در مجموع ۱۷ ساعت نگهداری و تعمیرات روی یک تجهیز انجام دهید که ۳ ساعت آن به دلیل خرابی خود به خودی است، درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری شما ۱۸ درصد است.

درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری = ( ۳ ساعت / ۱۷ ساعت ) X 100

درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری = ۱۸%

این به چه معناست:

۱۸ درصد، یک درصد نگهداری و تعمیرات اضطراری درست است، اما هنوز جا برای بهبود وجود دارد!

  1. زمان حل دستورکار

به محض ثبت درخواست کار نگهداری و تعمیرات، زمان این KPI شروع می­شود و هنگامی که یک تکنسین مشکل را حل کرد، متوقف می گردد. این شاخص نگهداری و تعمیرات دارایی تصویری از عملکرد تیم شما و پیچیدگی مسائل نگهداری و تعمیرات خاص به شما می دهد. هرچه زمان حل دستورکار کوتاه‌تر باشد، بهتر است، به این معنی که تکنسین‌های شما به سرعت مشکلات را بلافاصله پس از وقوع آن‌ها حل می‌کنند.

زمان حل دستورکار را می­توان با بهینه ­سازی چندین عملکرد کوتاه کرد که بسیاری از آنها به KPIهای نگهداری و تعمیرات ذکر شده در بالا مربوط می­شوند. تمرکز بر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برنامه­ ریزی شده، میزان دستورکارها برای نگهداری و تعمیرات واکنشی را کاهش می­دهد. هر چه دستورکارها کمتر باشند، انباشتگی کمتر است، به این معنی که تیم شما در صدر درخواست‌های نگهداری و تعمیرات باقی می‌ماند و دستورکارها را سریع‌تر حل می‌کند.

نرم­ افزار تخصصی نگهداری و تعمیرات یک راه عالی برای بهبود هرچه بیشتر زمان حل دستورکار است. نرم افزار نگهداری و تعمیرات ساینا، وظایف را مدیریت، سازماندهی و اولویت­ بندی می­کند تا زمان صرف شده در این زمینه را افزایش دهد و در نهایت میانگین زمان پاسخگویی به دستورکار را کاهش دهد.

استفاده از KPI برای ردیابی نگهداری و تعمیرات دارایی و در نهایت بهینه ­سازی عملکرد دارایی، شما را به سطح بعدی ارتقا می­دهد. به منظور ردیابی و مدیریت بهتر این KPIها، پیاده­ سازی نرم ­افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات را در نظر بگیرید. نرم­ افزار نگهداری و تعمیرات ساینا، KPIهای نگهداری و تعمیرات دارایی ذکر شده در بالا، و همچنین بسیاری موارد دیگر را مدیریت و ردیابی می­کند و تجزیه و تحلیل و گزارش­های دقیقی را در اختیار شما قرار می­دهد که می­تواند به شما در بهینه­ سازی امکانات خود کمک کند.

برای دریافت مشاوره رایگان و دموی نرم افزار نگهداری و تعمیرات با ما تماس بگیرید

تلفن : ۳۶۲۶۱۸۶۳ -۰۳۱ داخلی ۲۰ و۲۲

همراه : ۹۴۱۶-۶۹۴-۰۹۱۹