به این مطلب رای بدهید

نگهداری و تعمیرات در صنایع نساجی

وظایف نگهداری از ماشین آلات صنایع مختلف یکی از چالش هایی است که هر شرکتی  باید در نظر بگیرد .

این یک عامل کلیدی است ، زیرا این وظایف ، می تواند عملکرد بهینه ماشیبن آلات و  فعالیت های مرتبط با تولید روزانه ما را تضمین کند.

برنامه ریزی کارهای نگهداری و تعمیرات می تواند به بهینه سازی گردش کار ، جلوگیری از توقفات و خرابی های غیر منتظره و همچنین اطمینان از رعایت قوانین و دستورالعمل مختلف ایمنی مورد نیاز قانون ضروری است.

علاوه بر این ، این برنامه ریزی به معنای صرفه جویی مستقیم در تعمیرات است که عمر دستگاه را افزایش می دهد و باعث حداکثر بازده سرمایه گذاری تامین تجهیزات و ماشین آلات است .

نگهداری و تعمیرات در صنایع نساجی

کلیدهایی برای نگهداری صحیح ماشین آلات نساجی

نگهداری و تعمیرات در صنایع نساجی یا به طور کلی هر نوع ماشین آلات دارای ۳ نکته کلیدی است:

  •  نگهداری روزانه 

بازرسی صحیح ماشین آلات توسط اپراتور هر شیفت و نیز تمیزکاری توسط اپراتور ، تا حد زیادی امکان تشخیص و اطلاع از خطاها و خرابی های احتمالی ( که ممکن است مورد توجه قرار نگیرند) را به بخش تعمیر و نگهداری می دهد.

بنابراین ، مهم است که شرکتهای نساجی کارکنان و اپراتورهای تولید را آموزش دهند تا هرگونه خرابی احتمالی را بلافاصله شناسایی کنند.  علاوه بر این ، توصیه می شود یک برنامه روزمره برای فعالیت های نگهداری تعیین کنید.

  • بازرسی و نظارت بر کار ماشین آلات و قطعات

یک برنامه نگهداری دقیق و جامع به شما امکان می دهد که وظایف بازرسی و نظارت را براساس جریان تولید برنامه ریزی کنید. این ثابت شده است که عملکرد صحیح این بازرسی و نظارت ها باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود. 

  • تعویض قطعات

اکثر ماشین آلات به قطعات یدکی احتیاج دارند که برای حفظ عملکرد صحیح آنها باید تعویض شوند. به همین دلیل است که داشتن یک انبار قطعات یدکی و حفظ موجودی آن مهم است . این انبار از قطعات یدکی باید بر اساس نیاز هر شرکت بررسی و تشکیل شود. به همین ترتیب ، اطلاع از موجودی آن باید توسط تمام کارشناسان و تکنسین های فنی تعمیر و نگهداری که به آن دسترسی دارند ، به روز شود. 

یک موجودی صحیح از قطعات ، انجام وظایف تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده و پیشگیرانه را امکان پذیر می سازد .

قطعات و بخش های ماشین آلات نساجی

غلتک ها

غلتک تمیز کننده

راهنمای نخ

دوک ها

اطراف پایه غلتک

پولی

قطعات فنری

قسمت غلتک

متعلقات دوک ها

میز رینگ

غلتک پایین

یاتاقان ها

بر اساس این ۳ اصل اساسی ، ما انواع مختلفی از نگهداری را ایجاد می کنیم :

پیش بینانه (Predictive)

این مربوط به انجام فعالیتهای نظارتی و تشخیصی است تا پیش بینی زمان مداخله در دستگاه را بدست آوریم. امروزه ، الگوریتم هایی برای پیش بینی زمان ماشین برای برنامه ریزی کار تعمیر و نگهداری بدون تأثیر بر جریان تولید ، ساخته شده اند.

پیشگیرانه (Preventive)

 فعالیت های تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده را بر اساس نشانه های سازنده ماشین انجام می دهد ، بدون این که مزیت های پیش بینی وجود داشته باشد ، قبل از خراب شدن آنها در ماشین آلات نساجی مداخله می کند.

اصلاحی (Corrective)

این نوع از نگهداری نوعی مداخله است که باید از آن اجتناب کنیم. اینها وظایف برنامه ریزی نشده هستند که نیاز به مداخله سریع دارند و به طور حتم با تشخیص خرابی انجام می شوند. می تواند از یک تنظیم ساده در دستگاه تا یک تعمیر پیچیده تر باشد.

با یک نگهداری پیشگیرانه مناسب ، از درصد این کارها که بر برنامه ریزی تولید تأثیر می گذارد ، به میزان زیادی جلوگیری خواهیم کرد و به ما اطمینان خواهیم داد که دستگاهی را که روی آن حساب کرده ایم ، در دسترس داریم.

سازنده (Productive)

این نوع نگهداری بسیار ساده است اما از اهمیت کمتری نیز برخوردار نیست. اینها وظایف ساده تمیز کردن روزانه و تأیید تصویری است. بسیار مهم است که به اپراتور ماشین آموزش دهید زیرا آنها متحد شناسایی این اختلالات در دستگاه و گزارش آنها به مدیران تعمیر و نگهداری خواهند بود.

این پیشرفت بزرگی برای برنامه ریزی نگهداری پیشگیرانه خواهد بود. به هر حال ، اپراتور با دستگاه آشنا می شود و می تواند اطلاعات دست اول را ارائه دهد.