۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نگهداری تعمیرات

امروزه با توجه به رشد صنایع ، کنترل و مدیریت آسان و آنلاین بر دارایی‌های فیزیکی و بهبود عملکرد مستمر تجهیزات یک نیاز مهم و ضروری می‌باشد. در این راستا لازم است مدیریت سازمان با استفاده از ابزار های کنترل و برنامه‌ریزی در حوزه نگهداری و تعمیرات علاوه بر مدیریت هزینه، به بهبود عملکرد مستمر و افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات دست یابد.

با توجه به معنی لغوی نگهداری و نگهداشت در لغت نامه دهخدا، مناسب ترین کلمه برای لغت MAINTENANCE ،  نگهداری ترجمه شده است.  عبارت Maintenance از دید معنایی، شامل  همه ی فعالیت های فنی و ستادی است برای سالم کارکردن و مرتب نگهداشتن ماشین آلات و تجهیزات انجام می شود. این تجهیز می تواند یک خودروی سواری، یک کامپیوتر شخصی، یک توربین بخار، پله برقی و آسانسور و غیره باشد.

نگهداری و تعمیرات از دید عملیاتی

۱- بازدیدهای دوره ای و مرتب از تجهیز
۲- بررسی و رفع عیب و نواقص احتمالی و جلوگیری از ضرر و زیان های بزرگ
۳- تعمیرات دوره ای در فواصل معین

و در کل هر کاری که باعث حفظ وضع صحیح کار مجموعه و اجزای آن شود. پس ذکر این نکته حائز اهمیت است که این لغت مفهوم تعمیرات را نیز در بر دارد. از این رو در این کتاب لغت نگهداری شامل تمامی فعالیت های تعمیراتی نیز می شود.

لزوم پیاده سازی سیستم‌های نگهداری و تعمیرات

به کارگیری سیستم نگهداری تعمیرات ، می‌تواند نقش مهمی در کاهش بهای تمام شده محصول و خدمات ایفا نماید. هزینه نگهداری و تعمیرات چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ درصد هزینه محصول و یا خدمات را در بر می‌گیرد. تحقیقات نشان داده ‌است که حدود ۳۳ درصد از این هزینه ها مربوط به فعالیت‌های غیر ضروری در حوزه نگهداری و تعمیرات می‌باشد. این در حالی است که صنایع آمریکا سالانه حدود ۲۰۰ بیلیون دلار برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات خود هزینه می‌نمایند.  اما این تأثیرات تنها محدود به هزینه نبوده و در سرعت ارائه محصول و یا خدمات در کل زنجیره تامین، کیفیت ، قابلیت اطمینان، چابکی سازمان و عواملی از این دست نیز تأثیرات خاص خود را خواهد داشت.

نگهداری تعمیرات اضطراری

Emergency Maintenance

منظور از تعمیر و نگهداری اضطراری موقعی است که دستگاه  بطور ناگهانی از کار افتاده باشد و یا عملکرد مورد نظر را نداشته باشد و  چون در سرویس قرار داشتن این دستگاه نقش مهمی در خط تولید و مثلا فرآیند تولید پلیمر دارد  لازم است برای اینکه در امر تولید اخلالی پیش نیاید  در حداقل زمان ممکن  بتوان دستگاه را  تعمیر یا جایگزین کرد. از آنجایی که این نوع نت هنگامی اجرا می شود که  دستگاه از کار می افتد به آن نت زمان شکست (خرابی) یا فروپاشی   Breakdown Maintenance نیز می گویند.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا PM چیست ؟

PM  چیست ؟   Preventive Maintenance

سرویس نگهداری تعمیرات پیشگیرانه (PM) مجموعه فعالیت ها و روش های منظم و دوره ای است که به منظور بررسی وضعیت موجود, به روز رسانی و حفظ تجهیزات در شرایط مطلوب,انجام می شود . به نحوی که افزایش بهره وری و کاهش فرسایش تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه های سنگین خرید و تعمیرات قطعه برای مجموعه به حداقل برسد.

RCM چیست ؟ – نت مبتنی بر قابلیت اطمینان

RCM مخفف عبارت Reliability Centered Maintenance به معنی گهداری تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان یا نت قابلیت اطمینانی می باشد.

 RCMفرآیندی است که:

جان موبری (John Moubray) در مقدمه کتاب Reliability Centered Maintenance که یکی از مراجع مهم در این موضوع به حساب می آید، RCM را چنین تعریف می کند:
“فرآیندی که بکار می رود تا تعیین شود انجام چه فعالیتهایی برای نگهداشتن دارایی های فیزیکی در سطح مشخصی از کارآیی (مطابق با نظر استفاده کنندگان از آن ها) و حفظ کارکرد (function) آن ها ضرورت دارد.”

تاریخچه RCM

ریشه RCM به سال های قبل از ۱۹۶۰ برمیگردد ، زمانیکه شرکت های هواپیمایی تجاری تصمیم به خرید هواپیمای غول پیکر بوینگ ۷۴۷ گرفتند.در آن زمان ، براساس تجارب گذشته ، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه براساس زمان (TBM ) مورد اجرا قرار می گرفت. در آن زمان عقیده بر این بود که تجهیزات براساس مدت زمان کارکرد فرسوده میگردند و به همین علت سرویس های نت برای دوره های ۱۰۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ ساعت برنامه ریزی و اجرا میگردید.

نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات ساینا Sayna CMMS با بهره گیری از ماژول های کاربردی و ویژگی های عملیاتی، تمامی استراتژی های علم نگهداری و تعمیرات را پشتیبانی نموده و با ارائه گزارشات تحلیلی از سوابق تعمیرات و داشبوردهای مدیریتی، می تواند در حوزه مدیریت دارایی فیزیکی سازمان  نقشه راه مطمئنی در اختیار مدیران قرار دهد.

نت در کارخانجات

بروز خرابی در فرآیند تولید باعث اتلاف هزینه، زمان و منابع خواهد شد. نرم افزار نت ساینا به شما کمک می کند تا زمان بندی، برنامه ریزی، سازمان دهی و رهگیری تعمیرات در جهت تسهیل و خودکار سازی درخواست ها و سایر امور روزانه انجام می شود به نحوی که شما می توانید بر روی کارهای با اولویت بیشتر تمرکز نمایید.

نگهداری تعمیرات برج ها و هتل ها

استفاده از نرم افزار نت ساینا می تواند کلیه فعالیت های نگهداری و تعمیرات در برج های مسکونی، تجاری، هتل ها و مجموعه های اقامتی را تسهیل نماید به نحوی که فعالیت هایی مانند تعمیرات نگهداری تاسیسات حرارتی و برودتی، موتورخانه، ژنراتورهای برق، آسانسورها و پله برقی ، تاسیسات شبکه ی برق و مخابرات و … را به بهترین شکل ممکن و در بالاترین سطح آماده بکاری تجهیز مدیریت و کنترل کرد.

نت بیمارستان ها و مراکز مراقبت های پزشکی

به عنوان یک مدیر واحد نت یا رییس بیمارستان، شما باید اطمینان داشته باشید به منابعی که همیشه باید در دسترس باشند برای زمان هایی که به آنها نیاز فوری دارید. نرم افزار نت ساینا کمک می کند به زمان بندی فعالیت ها، قابلیت رهگیری کارها و تسریع در ارتباط بین تکنسین ها و دیگر کارکنان برای سرپا نگهداشتن بیمارستان